Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Kéler Zigmond
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Kéler Zigmond

KÉLER ZSIGMOND, Kéler Zsigmond bártfai kereskedőnek és nejének, szül. Engelmayer Máriának fia, 1712 december 4.-én született. Eleinte szülővárosa iskolájába járt, utóbb magyar szóra Tokajba, majd Sárospatakra került, végre a kézsmárki gimnáziumba, hol Buchholtz György tanította. 1731-ben , szülői külföldre küldték és pedig az akkor hires thorni (Ott müködött ifj. Zabler Jakab is, ki előbb Bártfán volt lelkész.) gimnáziumba. Innen 1733-ban Jénábá ment (Haan, Jena Hungarica pag. 55.) és 1735-ben tért vissza hazájába. Egy évig csupán tanulmányainak élt.

Ekkor azzal bízták meg, hogy magyarországi evangelikus gyülekezetek számára a külföldön alamizsnagyüjtő utra induljon. Igy járta be a német birodalmat, Elzászt, Svájcot, Poroszországot, Dániát és 1741-ben érkezett haza. Nemsokára a besztercebányai gyülekezet hivta meg lelkésznek és március 10.-én avatta föl Pfannschmidt Keresztély szuperintendens Lőcsén. Hét év mulva elhagyta Besztercebányát, mert hivataltársai irigykedtek rá. Garamszeghre ment át papnak az ottani artikuláris gyülekezetbe.

1749-ben Körmöcbányára hivták s alighogy odaérkezett, megkapta a meghivást a Bél halála által megüresedett helyre, Pozsonyba és e hivatalát július 5.-én foglalta el. Körülbelül egy évtizedig müködött itt. 1759 március 3.-án halt meg hirtelen, de nem készületlenül, mert gondolt a halálra.

Neje szül. Sonntag Anna Mária volt. Két fia, Zsigmond és Gottfrid, jelentékeny emberré lett.

Kéler derült lélek volt, minden gondját arra bizta, aki mindnyájunkról gondoskodik. Ezért a szegényeknek és betegeknek jóságos és gondos vigasztalója volt.

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Kéler Zigmond

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.