Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Mirus (Miersch) János Keresztély
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Mirus (Miersch) János Keresztély

MIRUS (MIERSCH) JÁNOS KERESZTÉLY magiszter Valószinüleg Drezdában született 1656 októberében és 1673 óta a meiszeni Szt. Afra iskola kötelékébe tartozott. Hol tanult tovább, nem tudjuk.

Magiszter volt már, de még theológiai hallgató, mikor Schroll Anna Dorottyát, a stauchai pap leányát, 1694 november 2.-án nőül kellett vennie. Ezen a napon keresztelték meg első leányát, Dorottya Erzsébetet. (Stauchai anyakönyv.) Egy ideig vikárius volt Rebhold dr. szuperintendens mellett Oschatzban, (Igy irja Gruber Ádám 1701 január 23.-iki kelttel. Ducum. archivi eccl. evang. poson. Tom. VI. pag. 175.) később szászországi tábori pap, 1697 óta kőszegi német lelkész Nemescsóón. (Ezt mondja Mirus maga is a kőszegi gyülekezeti levéltárban őrzött levelében 1701 február 9-iki kelttel.)

1701 tavaszán Schnaderbach helyén Pozsonyban első pap lett. Március 24.-én mondta beköszöntő beszédét. A soproni Gruber azt mondja róla, hogy kegyes, szelid, békeszerető, alázatos ember volt, akiben "tentationes is voltak", (u. o.) de még sem tudott abban megnyugodni, hogy Aulbert elébe helyezték. Rangviszálkodás támadt közöttük és 1709 április 4.-éről kelt leveléből, melyben elbocsátását kéri, kiérzik a sértett hiuság. Bizonyára érezte, hogy Aulber a maga tiszta cimerével, fölötte áll.

Tudvalevő, hogy Aulber elment és igy Mirus megmaradt eredeti állásában. 1719 augusztus 26.-án halt meg. Fentemlített neje 1707 január 30.-án hunyt el, mire 1708 május 7.-én a soproni származásu Endresz Anna Erzsébetet vette nőül, ki néhány héttel előtte halt meg 1719 július 18.-án.

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Mirus (Miersch) János Keresztély

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.