Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Tettelbach Ádám
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Tettelbach Ádám

TETTELBACH ÁDÁM magiszter az osztrák Carlsleinból való, hol atyja; Tettelbach János, a hires flacianus Tettelbach János fia, 1580 körül prédikátor volt. (Id. Tettelbach Jánosról, ki végül pfalz neuburgi szuperintendens volt Burglengenfeldben (+ 1598, a müncheni köv. birodalmi levéltár adata) I. Jöcher: "Allg. Gelehrtenlex." IV. r. 1071. l.; ifj. Tettelbach Jánosról t. Raupach: "Erläutertes evang. Österreich" 2. folyt. 18G. és köv. l, és Wiedemann Tivadar dr "Geschichte der Reformation und Gegenreformation im Lande unter der Enns." I. k. 406. 1. és II, k. 571. I. és köv.)

Mikor atyja 1585-ben meghalt, Ádám bizonyosan nagyapjához, Pfalzba került és itt Fülöp Lajos herceg pártfogoltjai közé. Valószinüleg Lauingenben járta a gimnáziumot. 1604 április 27.-étől pfalzi stipendiummal Wittenbergában tanult, hol 1606 április 7.-én lett magiszter. (Anyakönyv és magiszterek könyve Wittenbergában.)

Midőn ez év nyarán a pozsonyi gyülekezetet szervezték, augusztus 2.-án Fülöp Lajos pfalz-neuburgi herceghez és Heilbrunner Fülöphöz fordultak segitő lelkész átengedése, illetőleg elküldéséért, Reusz mellé. (Mindkét levél Kleinnél: "Nachrichten" I. k. 36. I. és köv., a jegyzetekben.) A fejedelem választása Tettelbach Ádámra esett. Az 1606 november 13.-án kelt meghivó levelet külön követ, Besserer János Konrád tanácsos, vitte el neki, (Nyomtatásban Kleinnél: "Nachrichten" I. k. 35. 1. és köv.) miután a "diakonus" dijazására vonatkozólag Heilbrunner Fülöpöt már értesitették. (Az augusztus 29.-én kelt levél Pozsony város feljegyzéseiben.)

December elején ért Tettelbach Pozsonyba. Alig hét évig működött itt, mert 1613 augusztus 28.-án, még ifjan, pestisben meghalt. A halotti beszédet fölötte Heuchelin Simon lelkész mondta. (Klinger Dávid gyászoló ódájával a függelékben megjelent 1614-ben, Lauingenben.)

Tettelbach derék, hű ember volt. 1610 március elsején fizetését "nem de jure . . . , hanem ex gratia" felemelték, "az üldözések között való fáradalmaiért és állhatatosságáért." (Pozsony város Protocollum actionaleja.) Midőn elhunytáról Fülöp Lajos pfalz-neuburgi herceget értesitették, különösen kiemelték, hogy az egész gyülekezet, minden hive "panaszos szivvel és lélekkel nagyon gyászolja". (L. a levelet 1613 október 14-iki kelttel Pozsony város feljegyzéseiben.)

Tettelbach neje, Mária, Busch György polgármester leánya, kit 1609 február 17.-én vett nőül, már 1614 májusában Jentsch János felesége volt. Négy gyermeke közül három fia, úgy látszik, még az apa előtt halt meg és valószinüleg csak leánya maradt életben. (L. Pozsony város feljegyzéseiben a tanácsnak Tettelbach János prausdorfi (Ausztria) lelkészhez az örökségnek szeptember 7.-én való letárgyalása ügyében 1614 augusztus 20.-án kelt levelét. Ez a Tettelbach János, Ádám testvére, valószinüleg az, akit 1603 október 5.-én avattak föl Wittenbergában.)

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Tettelbach Ádám

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.