Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Reiser Antal

REISER ANTAL, dr. theol., Augsburgban született 1628 március 7.-én. Atyja, Reiser Antal, kereskedő volt, anyja, szül. Schmidt Anna, Schmidt Dániel pozsonyi lelkész leánya. 1646 óta Strassburgban tanult, azután Tübingában, Gieszenben és Altorfban, ahol 1651 június 29.-én magiszter lett. 1654-ben nagybátyjának, Schmidtnek, ajánlatára a selmeci gyülekezet hivta meg és Regensburgban avatták föl.

1659-ben jött Pozsonyba és ez évi április 24.-én irta alá a kontubernium törvényeit. Az 1672-iki kemény üldözés alatt Reisernek is el kellett hagynia Pozsonyt. Sutorius és Pihringerrel együtt viselte a szégyenletes fogságot július 18.-ától augusztus 4.-éig és ezen a napon, korán reggel hagyta el Magyarországot örökre. Vagyonát itt kellett hagynia, csak 12 könyvet vihetett magával.

Felesége, szül. Hereditia Mária Regina, ekkor áldott állapotban volt s csak később mehetett utána. (Első neje, kitől két gyermeke szülelett, szül. Laube Johanna volt. Második nejével 1656-ban kelt egybe. Ebből a házasságból két fia és öt leánya született.)

Szülővárosában, Augsburgban talált menedéket és 1672-ben ott gimnáziumi rektor és könyvtáros lett. 1675-ben őhringeni (Hohenlohe), 1678-ban végre hamburgi lelkész lett. Odautaztában Gieszenben licenciátus, később, 1683-ban a theológia doktora lett. 1686 április 27.-én halt meg.

Reiser Antal Spener iskolájának legkiválóbb tagjai közé tartozott. Latin és német nyelven sok munkát adott ki. Itt felemlitjük: "Vindiciae evangelico-thomisticae" Ulm 1669; a pozsonyi gyülekezethez irt bucsuzó levele Augsburg 1672; "Regenerationis proprium sacramentum baptismus" Augsburg 1674; "Kurze biblische Anweisung, wie man sich mit der öffentl. Kirchenbusze zu verhalten habe" Frankfurt 1677; "Theatromania", Ratzeburg 1681; "Religionsgespräch von seiner und andrer ev. Lehrer vormals erlittener Verfolgung i. d. Königr. Ungarn" (a magyarországi protestánsüldözésről) Hamburg 1683.

Több munkáját kéziratban hagyta hátra, a többi között egy "Martyrologium Hungariae" (V. ö. Klein: "Nachrichten" II. k. 419. 1.; Jöcher: Gelehrtenlex. III. rész 1998. 1 ; Ribiny: Memorabilia Tom. 1. pag. 19. és köv.; Schröder János : Lexikon der hamb. Schriftsteller, Hamburg 1858, VI. k. 231. 1. és köv., ahol Reiser minden munkáját felsorolja. - Moritz Károly Fülöpnek 1785-ben megjelent, "Anton Reiser" cimű lélektani regényéhez a mi Reiserünknek semmi köze. Hogy Moritz hősét a pozsonyi lelkészre emlékezve nevezi el igy, azt Geiger Lajos e regény uj kiadásához irt előszavában, csatlakozással Denina, La Prusse littéraire III. 70-hez, valószinűnek tartja. Lásd: "Deutsche Litteraturdenkmale des 18. und 19. Jahrhunderts in Neudrucken" 23. k. XV. I. - Moritzról I. Goedeke: Grundriss zur Gesch. d. deutschen Dichtung. V. k. 490. 1.) cimüt.

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Reiser Antal

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.