Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Heuchelin János György

HEUCHELIN JÁNOS GYÖRGY magiszter 1615-ben (A neuburgi egyházi könyvek csak 1619-től, illetőleg 1635-től kezdődnek. Heuchelin a strassburgi egyetemi anyakönyvben igy nevezi magát: "Neoburg.-Palatinus.") született Duna-Neuburgban. Atyja Heuchelin Gáspár dr. (az idősebb), Heuchelin Simon lelkész testvére, alkancellár volt és az udvarnál előkelő szerepet vitt. Anyja Dietrich Farkas neuburgi polgármester leánya, Margit, volt.

Mikor Vilmos Farkas a jezsuiták vakbuzgó barátja lépett trónra, a család elhagyta szülőföldjét. Heuchelin Gáspár dr. Heilbronnba költözött, 1616-ban ott szündikus és ügyvéd lett. (Cramer M. E. heilbronni tanár szives közlése. A "Wissenschaftl. Beilage zum Jahresbericht de kgl. Karlsgymnasiums in Heilbronn" 1903 szerint Heuchelinék Heilbronn legelőkelőbb patricius családjaival voltak sógorságban.) Itt nőtt fel fia, János György, aki 1635 július 29.-én iratkozott be a strassburgi egyetemre. (Aló Elzász kerületi levéltára Strassburgban.)

Ifjabb Heuchelin Gáspárnak, a befolyásos városi jegyzőnek, közvetitésére hivták meg 1639-ben Pozsonyba és mint rendes lelkész ez évben, szentháromság vasárnapján irta alá a kontubernium törvényeit. Itt nagy tiszteletben állott. Ezt mutatja, hogy a pozsonyi kontubernium dékánjává választották és hogy részt vett az 1646 augusztus 13.-án, Bükkön tartott zsinaton, amely alkalommal Musay György ujan választott szuperintendenst hivatalába ő iktatta be. (Ribiny, Memorabilia Tom. I. pag. 490.) Heuchelin 39 éves korában halt meg 1654 október 3.-án.

Temetésén csodálatos eset történt. Midőn Csáky László gróf ablakából a gyászmenetet meglátta, azt mondta gunyolódva környezetének: Nézzétek, milyen pompás pecsenyét visznek a pokolba az ördögöknek. Alig, hogy ezt kimondta, összeesett és meghalt. "Szemmel látható bizonyságot tett az Úr, hogy megfizet az ő ellenségeinek" (Pilarik István: In curru Jehovae Mirabili, Wiltenb. 1678. 8. I.).

Heuchelin kétszer nősűlt. Első nejének neve Anna volt. Ettől János Fülöp nevű fia született (1641 január 15.-én), ki 1663-ban Tübingában tanult , Stohndorfban voltvikárius, 1674-től 1692-ig Hohengehrenben lelkész. (Hohengehreni egyházi levéltár.). Második neje Kegel György kamarai tisztviselő özvegye, Ágnes, volt, kivel 1648 május 4.-én kelt egybe és ki Heuchelin halála után 1658 február 20.-án Titius Dávid lelkészhez ment nőül. Második házasságából egy fia és négy leánya született.

Heuchelin képét Lang Mór metszette, rajta van jelszava is: "Uram Jézus, a te szived és az enyém egy legyen!" ("Herr Jesu, Dein Herz, mein Herz seie ein Herz!"). (Az itt közölt kép a tulajdonomban levő eredeti olajfestmény után készült. Ezt az értékes képét Heigelinnek, a heilbronni tartományi főtörvényszék tanácsosának köszönhetem, ki nekem nagylelkűen ajándékozta.)

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Heuchelin János György

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.