Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Marth János Mátyás
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Marth János Mátyás

MARTH JÁNOS MÁTYÁS Pozsonyban született 1691 június 21.-én. Atyja Marth Mátyás polgár és kereskedő volt, anyja szül. Schremser Éva Rozina. Gyenge, beteges gyermek volt. Négy éves koráig teste tele volt keléssel. Hét éves volt, mikor atyját elvesztette. Tanulmányait részint az iskolában, részint magánuton nyerte. 1703-ban Győrbe küldték a magyar nyelv megtanulására. A következő évben anyja Meidelhez, a Vörös Ökör vendéglőséhez ment nőül és ekkor Marth megismerte az akkori kocsmai élet egész durvaságát.

Tanulmányai mellett a költészettel és zenével is foglalkozott és akkor legszivesebben katona lett volna. /kerestek és innen az a valószinüleg légből kapott, a drezdai konzisztóriumhoz küldött tudósitás, hogy Kollonich azért száműzte Krumbholtzot, mert egy vegyes házasságból született gyermeket megkeresztelt. Hogy a hamburgi pör idején Krumbholtz ottani ellenségei a pozsonyi viszálkodásra is kárörömmel hivatkoztak, az természetes. Krumbholtz később, az itteni tapasztalatokon is okulva, jónak látta a fennforgó vitás kérdések dolgában a következő irat kibocs;ításdt: "Octo quaestiones theologico-practicae de elencho reali eiusque interdietione . . rationibus insimulque exemplis historiae ecclesiasticae dilucidatae", Drezda 1701./

Mégis Aulber tanácsára Németországba, a tübingai egyetemre ment 1708 július 18.-án. Itt Pfaff dr.-nál lakott, használta ennek gazdag könyvtárát és széles körü tudást szerzett. 1710-ben Altorfon keresztül, hol a pozsonyi Moller tanárt látogatta meg, Jénába ment. (Haan, Jena hungarica, pag. 41.) Itt a tanárok közül különösen Buddens hatott rá erősen, úgy hagy lelkülete itt kezdett átalakulni. Danzcal is élénken érintkezett. Két év mulva Lipcsébe ment át, itt azonban nem tetszettek neki a viszonyok. Halleba akart menni. Szülei azonban egy ideig ellenkeztek. Halleban Langenél lakott, de érintkezett Freylinghausen és Franckeval is. Ez utóbbi ajánlotta a königsbergi Fridericianum kollégiumba informátornak. Marth ugyan földijének, Weiszbeck Jánosnak, kit 1713 tavaszán Halberstadtban meglátogatott, tanácsára haza akart jönni, de szülei is azt kivánták, hogy maradjon a külföldön, mert Pozsonyban ekkor a pestis dühöngött.

Igy hát Marth Königsbergbe ment. Itt maradt tanitva és tanulva 1718-ig. Ez év július elsején utazott el és szeptember elsején szerencsésen megérkezett Pozsonyba. Eleinte özvegyen maradt testvérénél, Stertznénél lakott és csak tanulmányaival foglalkozott.

1719 szeptember 15.-én, épen egy évre, hogy itt első prédikációját mondta, a liceum rektorává választották. Ebben a hivatalában maradt 1721-ig, mikor lelkésszé lett. Jénába utazott és ott Züllich dr. szuperintendens avatta föl. 1721 július 18.-án, mert feljebbvalója, Krmann Dániel, a pietizmus esküdt ellensége volt s nem akarta, hogy ez avassa föl.

Mikor hazafelé jött, kellemetlen kalandja volt. Prágában husszita izgatónak nézték és tiz napig fogságban tartották. Végre augusztus 9.-én ujra Pozsonyba ért és 17.-én mondotta beköszöntő beszédét. Testi ereje egyre gyengült, de hivatalát mégis nagy hűséggel látta el. 1734 június elsején mégis lekellett mondania és már augusztus 8.-án meghalt. Rabbacher bucsuztatta el I. Ján. IV. 16 alapján.

Marth 1729 január 24 óta a pozsonyi Trost Rózávál élt gyermektelen házasságban.

Névtelenül jelent meg tőle:"Democritus Quaerens et Christianus Respondens, das ist Christl. Beantwortung derer 153 Fragen Democriti, welche ganz kurz und deutlich verfasset worden von einem, der da glaubet und bekennet: Gott ist die Liebe !" Frankfurt és Lipcse 1734. - Marth a pietista iskola jelentékeny és kedves tagja volt.

Fontos és Marth egész egyéniségére jellemző kéziratban fennmaradt (Serpilius által is közölt) önéletrajza a gyülekezet kézirattárában. Elmondja, hogy mi volt természeténél fogva és mi lett a kegyelem által.A végén a következő jegyzés
Nota- Bene!
Du musst sterben. Ich sterbe täglich.
Sir. 14, 18. 1. Kor. 15, 31.
Gesetz. Evangéliom.

Emlitésre méltó Marthnak diák korából való emlékkönyve a gyülekezet kézirattárában. Arcképét, melyről maga is megemlékszik, nem szerezhettem meg.

         Társoldalak
 
  Aulber János Kristóf
Beer Frigyes Vilmos
Bél Mátyás
Biermann Károly Sámuel
Bőhm Kristóf
Brehmer András
Crudy Dániel
Dobai György Sámuel
Ebner Gusztáv
Eckhardt Bertalan
Freytag Viktor Rudolf
Fürst János
Geduly Lajos Gábor
Geyer János
Glatz István Henrik
Gleichgrosz György Ferdinánd
Götz András
Grosz (Grosch) András
Heuchelin János György
Heuchelin Simon
Homberger Elizeus
Jarius Vilmos József
Jentsch János
Kéler Zigmond
Keller János Bernát
Klein Mihály
Klesch János Kristóf
Knepel Joakim
Krumbholtz Keresztély
Lader János
Matern Kristóf Márton
Mirus (Miersch) János Keresztély
Müller György
Ogger Sámuel
Pihringer Keresztély
Prőhle Henrik
Raabe Károly Ágost
Rackwitz Károly
Rázga Pál
Reiser Antal
Reusz András
Ribiny János
Schmidt Dániel
Schmidt Károly Jenő
Schnaderbach György Frigyes
Segner Ádám
Serpilius Sámuel Vilmos
Siegel Ernő Ferdinánd
Stromszky Ferenc Sámuel
Stumpf János
Sutorius Bálint
Tettelbach Ádám
Titius Gottfried
Titius Dávid
Tremmel János Keresztély
Trentschensky Ferenc
Vibeg János
Vollgnad Gáspár
Wegelin Józsua
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf


Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Marth János Mátyás

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster
A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.