Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Tremmel János Keresztély

TREMMEL JÁNOS KERESZTÉLY 1773 július 2.-án született Sopronban, ahol atyja, Tremmel Mihály, gazdaember, anyja szül. Kánits Érzsébet volt. Öt éves volt, mikor atyját elvesztette. A soproni gimnáziumban tanult s közben, 1784-ben Répceszemerére adták magyar szóra.

1796-tól 1798-ig a kőszegi latin-magyar iskola rektora, ezután Sopronban letette a papjelölti vizsgát és Jénába ment. (Haan, Jena hungarica, pag. 119 és köv.) Itt a többi közt Griesbach, Paulus, Schütz, Walch, Fichte és Schlegel Frigyes voltak tanárai. 1801-ben tért vissza, órákat adott és többször prédikált Sopronban és Kőszegen. 1802 júniusában pétőfalvai lelkésszé választották és Nagy István szuperintendens avatta föl Sárszentlőrincen.

Ez évi szeptember 8.-án vette nőül Zichy gróf levéltárosának, Tomka Ferencnek, leányát, Karolint, kitől fia született, de három éves korában meghalt. 1804 július 20.-án hivták meg Tremmelt Pozsonyba. A rákövetkező évben és 1809-ben átélte itt a francia háboru zavarait. Élete is veszedelemben forgott, 16 katonát kellett naponta ellátnia. Nemcsak az osztrák katonáknak szolgáltatta ki az urvacsorát, hanem a szász csapatokkal is kilenc hétig hetenkint háromszor istentiszteletet tartott, annélkül, hogy e munkáért bárki kárpótolta volna.

1818-ban Katalin, westfáli exkirálynőnek, ki született württembergi hercegnő volt, Hainburgban prédikált és urvacsorát osztott. Az 1831-32-iki kolerajárvány alatt fáradhatatlan volt a betegek vigasztalásában. Őt magát ekkor megkimélte a járvány, de két év mulva oly erővel fogta el, hogy csak csodálatosképen mentette meg életét.

Első nejének halála után Glatz Jakab hegyeshalmi pap leányát, Karolint vette nőül. Ebből a házasságból nem született gyermek, de Tremmel három árva lánykát fogadott házához. 1829 óta esperes volt. Az egészséges, edzett embert 1845 december 28.-án tüdőgyuladás ragadta el hirtelen. Özvegye csak 1882 április 11.-én halt meg.

Nyomtatásban megjelent művei: Pozsonyi beköszöntő beszéde, Pozsony 1805; Halotti beszéd Crudy Dániel fölött, Pozsony 1816; Ferenc király uralkodásának negyven éves jubileumán, Pozsony 1832; Halotti beszéd Jarius fölött, Pozsony 1843. Tremmel sok évi, hű szolgálata, emberbaráti szeretete által vezérelt müködése áldásos emlékű marad.

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Tremmel János Keresztély

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.