Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Stumpf János
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Stumpf János

STUMPF JÁNOS magiszter a hesszeni Alsfeldből származott és valószinüleg Stumpf Henrik (Az alsfeldi polgárok jegyzéke 1579-ből. (Legközelebb megjelenik Becker Ed. dr. kiadásában). odavaló polgármester fia volt. Családját általánosan becsülték. E helységnek egy szép régi házát Stumpf Jobst épitette 1609-ben, aki ez időben polgármester volt.

Stumpf János 1599 október 22.-én iratkozott be a marburgi egyetemre. Három alsfeldi stipendium van itt, hogy egyikért sem folyamodott, mutatja, hogy családja jómódu volt. (T. Diehl: "Die Stipendienreform Philipps d. Groszm." 243, 249, 277. 1. Marburg 1904.) Mikor tanulmányait Marburgban belejezte, 1607-ben meghivták az akkor alapitott gieszeni egyetem fizikai tanszékére. (A gieszeni egyetemet V. Lajos hesszen-darmstadti gróf alapitotta, mert hesszen-kasszeli Móric Marburgot erőszakkal kalvinizálta. II. Rudolf császár 1607 május 19.-én erősitette meg; október 7.-én nyitották meg a Marburgból elüzött lutheri tanárokkal. L. Rocholl : "Gesch. der Kirche in Deutschl." 185. és köv. I.)

Itt házasodott meg először és 1610 február 18.-án nőül vette Victor Jeremiás dr. (Epithalamia nuptiis his a studiosis quibusdam acad. Giess. conscripta. Gieszen 1610.) szuperintendens leányát, Erzsébetet. 1611-ben lemondott tanári állásáról és a morvaországi Znaimba ment, hol a pasewalki Seger Joakimmal, ("Jahrb. der Gesellsch. f. d. Geschich. d. Protest. in Österr. " IX. évf. 174. 1.) egy gieszeni egyetemi hallgatóval, az ottani tekintélyes luth. gyülekezet vezetését vette át.

1623 július 23.-án hivta meg a pozsonyi tanács első lelkésznek. (L. az erre vonatkozó határozatot Pozsony város Protocollum actionalejában és feljegyzéseiben. Ugyanott hasonló kelttel levél Znaim város birájához, melyben a pozsonyiak költségére Stumpfnak mielőbb való elszállitásához segítségét és elegendő számu fuvaros kirendelését kérik.) E meghivásra el is jött és augusztus 19.-én mondta beköszöntőjét. (Danningernél.)

1630 október 21.-én nősült meg másodszor, nőül vévén a langenloisi (Ausztria) Reisinger Fülöp özvegyét, Justinát. (L. az utlevelet Pozsony város feljegyzéseiben 1631 április 7-iki kelttel, mely szerint Stumpf neje Langenloisból holmiját vizen szabadon (ingyen) hozhatja Pozsonyba.) 1632 őszén halt meg. (L. Pozsony város feljegyzéseiben 1638 december 2-iki kelttel Teuffenbach Zsigmond báróhoz levél, melyben irják, hogy Stumpf n em rég halt meg. Halálának Jöchernél (Allg. Gelehrtenlex. IV. r. 907. 1) közölt éve, 1640, tehát helytelen.)

Gyermekei közül négyről tudunk Keresztélyről (1637 május 14.-én zsoldjának maradékát kéri. L. Pozsony város Protocollum rationaleját.) Anna Margitról, (Atyjával együtt tartotta esküvőjét 1630 október 21.-én. Férje Pfandt Zakariás volt.) Krisztináról (keresztelték 1623 november 6.-án) és János Dánielről (keresztelték 1826 szeptember 10.-én.)

Stumpf igen jelentékeny ember volt. Ezt mutatják azok a nagy fáradozások, melyekkel 1624-ben, mikor a marburgi egyetemet ujra berendezték, arra akarták rávenni, hogy tanári állást vállaljon, vagy a szuperintendenturát fogadja el. (Marburg 1624-50-ig hesszen-darmstadti fennhatóság alatt állt és igy az egyelem egy időre lutheri jellegü lett. A gieszenit oda helyezték át s 1840-50-ig hesszeni közös egyetemnek nevezték a marburgit.)

A hires jénai "főtheológus", Gerhard János, is levelezett vele. Serpilius Stumpfnak Gerhardhoz irt leveleiből különösen kettőt emel ki: az 1625 november 26-ikit és az 1630 január 30-ikit, melyben Thurzó Ádám gróf áttéréséről ir.

Stumpf munkái közül ismerjük: "Meletema phys. de communibus corporis naturalis affectionibus" Gieszen 1608 (Jöcher e munka cimét nem közli helyesen.) és "Disp. phys. de sensibus in genere et de quinque sensibus exterioribus in specie", Gieszen 1609.

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Stumpf János

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.