Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Schmidt Dániel

SCHMIDT DÁNIEL (A német eredeti szöveg sorrendjét itt megváltoztattam, ugyanis a német szövegben betüsor szerint elöbb jön. "Schmidt, Carl Eugen", mint "Schmidt Dániel"; itt előbb "Schmidt Dániel", azután "Schmidt Károly Jenő." A forditó.) magiszter 1604 március 11.-én született Augsburgban, hol atyja, Schmidt János György tekintélyes polgár és kereskedő volt, de korán elragadta a halál.

A gimnáziumot Augsburgban végezte. Ehinger Eliás és Meuderlin Péter, az ágostai iskola két büszkesége, kötötték le érdeklődését különösen. Tizenhét éves korában ment a strassburgi egyetemre, hol öt évig készült a keleti nyelvekre; bölcseletre és theológiára. Itt ismerkedett meg az akkor nagy hirű Dannhauserrel, a XVII. század jelentékeny theologusával. Vele ment Schmidt Altorfba és Jénába. Lipcsében és Wittenbergában is megfordult, végre ujra Strassburgba tért vissza, hogy az ottani fakultásnál a kandidatikumhoz szükséges bizonyitványt kivegye.

Tízenegy évi egyetemi tanulmány után Augsburgba hivták a Szt. Anna templomhoz második segédpapnak, két évvel később első lett. De a nördlingeni szerencsétlen csata után (1634 szeptember 7.), minthogy a visszaállitó rendeletet Augsburgra is alkalmazták, 1635-ben el kell hagynia szülővárosát.

A hasonló módon elűzött Wegelin Józsua közbenjárására Pozsonyba hivták, hová 1636-ban ment el. A felujitott templom ünnepén, 1638-ban, Szent Tamás napján, ő is részt vett. 1641-ben, Wegelin halála után a második helyre lépett elő, 1643-ban az elsőre. Az utolsó nyolc évben a pozsonyi kontubernium esperese volt. 1660 február 29.-én halt meg.

Mint egy régi könyv mondja; az irásban való jártasságával, Isten félelmével, hivatalának hű szolgálatával és maga mérséklésével igen jó emléket hagyott. Titius Dávid bucsuztatta el március 4.-én Dán. XII. 13, alapján. Ez a beszéd Augsburgban nyomtatásban is megjelent.

Schmidt Pozsony legjelentékenyebb papjai közé tartozott és megérdemli, hogy a gyülekezet még ma is megemlékezzék róla. Arcképét Küssel M. metszette. (V. ö. Rein József Frigyes: "Das gesamte Augsb. evang. Ministerium in Bildern und Schriften," Augsburg 1949. Ebből való Schmidtnek itt közölt arcképe is.)

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Schmidt Dániel

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.