Schmidt Dániel
Schmidt Dániel
|
SCHMIDT DÁNIEL (A német eredeti szöveg sorrendjét itt megváltoztattam, ugyanis a német szövegben betüsor szerint elöbb jön. "Schmidt, Carl Eugen", mint "Schmidt Dániel"; itt előbb "Schmidt Dániel", azután "Schmidt Károly Jenő." A forditó.) magiszter 1604 március 11.-én született Augsburgban, hol atyja, Schmidt János György tekintélyes polgár és kereskedő volt, de korán elragadta a halál.
A gimnáziumot Augsburgban végezte. Ehinger Eliás és Meuderlin Péter, az ágostai iskola két büszkesége, kötötték le érdeklődését különösen. Tizenhét éves korában ment a strassburgi egyetemre, hol öt évig készült a keleti nyelvekre; bölcseletre és theológiára. Itt ismerkedett meg az akkor nagy hirű Dannhauserrel, a XVII. század jelentékeny theologusával. Vele ment Schmidt Altorfba és Jénába. Lipcsében és Wittenbergában is megfordult, végre ujra Strassburgba tért vissza, hogy az ottani fakultásnál a kandidatikumhoz szükséges bizonyitványt kivegye.
Tízenegy évi egyetemi tanulmány után Augsburgba hivták a Szt. Anna templomhoz második segédpapnak, két évvel később első lett. De a nördlingeni szerencsétlen csata után (1634 szeptember 7.), minthogy a visszaállitó rendeletet Augsburgra is alkalmazták, 1635-ben el kell hagynia szülővárosát.
A hasonló módon elűzött Wegelin Józsua közbenjárására Pozsonyba hivták, hová 1636-ban ment el. A felujitott templom ünnepén, 1638-ban, Szent Tamás napján, ő is részt vett. 1641-ben, Wegelin halála után a második helyre lépett elő, 1643-ban az elsőre. Az utolsó nyolc évben a pozsonyi kontubernium esperese volt. 1660 február 29.-én halt meg.
Mint egy régi könyv mondja; az irásban való jártasságával, Isten félelmével, hivatalának hű szolgálatával és maga mérséklésével igen jó emléket hagyott. Titius Dávid bucsuztatta el március 4.-én Dán. XII. 13, alapján. Ez a beszéd Augsburgban nyomtatásban is megjelent.
Schmidt Pozsony legjelentékenyebb papjai közé tartozott és megérdemli, hogy a gyülekezet még ma is megemlékezzék róla. Arcképét Küssel M. metszette. (V. ö. Rein József Frigyes: "Das gesamte Augsb. evang. Ministerium in Bildern und Schriften," Augsburg 1949. Ebből való Schmidtnek itt közölt arcképe is.)
|