Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Schnaderbach György Frigyes
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Schnaderbach György Frigyes


Schnaderbach György Frigyes

SCHNADERBACH GYÖRGY FRIGYES: a mecklenburgi Wismarban született 1669 augusztus 18-án. Születésekor anyja meghalt. Mint koraszülött gyermek gyenge volt és még hozzá nyomorék, mert lábai keresztben össze voltak nőve. Hat éves koráig élt ebben a sajnálatra méltó állapotban, kis kocsin huzták, máskép nem mozdulhatott. Mikor atyja elhatározta, hogy seborvossal szétválasztatja a gyermek lábait, remélhető volt, hogy a különben élénk gyermek állni és járni is megtanul. A műtét sikerült.

De néhány évvel később ujra veszedelemben forgott élete. Tanítója büntetés közben egy kalapáccsal úgy ütötte fejbe, hogy a koponyája betört, sőt még agyveleje is megsérült. De ezt is kiheverte szerencsésen.

Akadémiai tanulmányait Schnaderbach 1686-ban Wittenbergában kezdte és rövid lipcsei tartózkodás után 1690-ben Rostockban folytatta, hol egyuttal Baldoviusnál házitanitó is volt.

1692-ben Horn svéd követ Bécsbe hivta udvari papjának. Ebben az időben a bécsi evangélikus polgárok csupán a követségi kápolnákban mehettek istentiszteletre. Schnaderbach különös gonddal kereste föl és gyüjtötte az evangélikus hiveket Bécsben. Ezzel magára vonta a katholikusok gyülöletét, főleg pedig Kollonichét. Egyszer már őröket küldtek ki, hogy abban a házban, ahol ebédelt, elfogják és gályára vigyék. Csodálatos módon úgy menekült meg, hogy rosszullét miatt aznap nem ment ebédelni.

1693-ban modori első német lelkész lett, de itt meg az a szerencsétlenség érte, hogy boszuálló ellenségei rágyujtották a paplakot. A pozsonyi gyülekezetnek már Modorból is tett szolgálatot, amenyiben segédkezett létrehozásában annak a nevezetes, általa is aláirt egyességnek, mely a gonosz Krumbholtz-Gleichgrosz féle zavaroknak véget vetett. (Ennek, az 1697 márc. 27. én kötött egyességnek erediteje a gyülekezet kézirattárában van (Acta ecclesiastica antiqu.))

Minthogy ezen egyesség szerint a pozsonyiaknak Vibeg mellett még két rendes lelkészt keltett alkalmazni, az egyik hely betöltésénél a gyülekezet választása Schnaderbachra esett. Eleinte visszautasította a meghivást, de 1697 április 28.-án elfogadta. A modori gyülekezet nem szivesen bucsuzott a hű, tudós férfiutól. Május 5.-én mondta ott bucsubeszédét és e hó 7.-én érkezett Pozsonyba. Itt csak négy évig müködött.

1701 telén Hallébe költözött, ahol a Szt. Ulrik templom lelkésze és a gimnázium biztosa lett. Halleba utaztában úgy meghült, hogy bal oldalát többé egész életében nem tudta fölmelegiteni. Néhány év mulva konzisztóriumi tanácsos, Lichtscheid halála után 1707-ben első lelkész, a berlini Szent Péter templom prépostja, később a gimnázium felügyelője. 1716 november 6.-án halt meg.

Neje szül. Wild Magdolna volt. Fia, Frigyes, dr. juris és biró Halleban, mint buzgó könyvgyüjtő volt nevezetes. (L. Jöcher : Allg. Gelehrtenlexikon, IV. k. 309. L, ahol Schnaderbachról is szól.)

Schnaderbachtól nyomtatásban megjelent: "Biblisches Seelenkleinod oder Erklärung einiger von der Seele handelnder Sprüche H. Schrift", a kiadás helye és éve ismeretlen; "Alphabetum Pietatis oder ABC der Gottseligkeit" (egyházi beszédek), Halle 1705. Ez utóbbi műve előtt van arcképe is, melynek kisebbitett másolatát itt közöljük. (L. Klein : "Nachrichten" I. k. 362. és köv. I.)

         Képek
 
 
Schnaderbach György Frigyes
         Társoldalak
 
  Aulber János Kristóf
Beer Frigyes Vilmos
Bél Mátyás
Biermann Károly Sámuel
Bőhm Kristóf
Brehmer András
Crudy Dániel
Dobai György Sámuel
Ebner Gusztáv
Eckhardt Bertalan
Freytag Viktor Rudolf
Fürst János
Geduly Lajos Gábor
Geyer János
Glatz István Henrik
Gleichgrosz György Ferdinánd
Götz András
Grosz (Grosch) András
Heuchelin János György
Heuchelin Simon
Homberger Elizeus
Jarius Vilmos József
Jentsch János
Kéler Zigmond
Keller János Bernát
Klein Mihály
Klesch János Kristóf
Knepel Joakim
Krumbholtz Keresztély
Lader János
Marth János Mátyás
Matern Kristóf Márton
Mirus (Miersch) János Keresztély
Müller György
Ogger Sámuel
Pihringer Keresztély
Prőhle Henrik
Raabe Károly Ágost
Rackwitz Károly
Rázga Pál
Reiser Antal
Reusz András
Ribiny János
Schmidt Dániel
Schmidt Károly Jenő
Segner Ádám
Serpilius Sámuel Vilmos
Siegel Ernő Ferdinánd
Stromszky Ferenc Sámuel
Stumpf János
Sutorius Bálint
Tettelbach Ádám
Titius Gottfried
Titius Dávid
Tremmel János Keresztély
Trentschensky Ferenc
Vibeg János
Vollgnad Gáspár
Wegelin Józsua
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf


Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Schnaderbach György Frigyes

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster
A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.