Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Wegelin Józsua
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Wegelin Józsua


Wegelin Józsua

WEGELIN JÓZSUA, dr. theol., a mennybemenetel örömeinek az egész lutheri egyházban ismert énekese, mint kor- és hivataltársa, Schmidt Dániel, ágostai születésü volt. Atyja, Wegelin János, fia születésekor, 1604 január 11.-én, az ágostai evangélikus kollégium eforusa volt. A theológiát az ifju Wegelin Tübingában tanulta, ahol 1626 február 15.-én lett magiszterré.

Első állomáshelye Budweiler volt, innen Augsburgba hivták negyedik diakónusnak és 1627 július 25.-én iktatták be. De szülővárosában ez az első hivataloskodása nem tartott sokáig, mert a visszaállitási rendelet szigoru végrehajtása következtében 13 hivataltársával együtt el kellett hagynia Augsburgot. Három évet töltött számkivetésben. Csak miután 1632 április 24.-én Gusztáv Adolf király győztesen bevonult Augsburgba, foglalhatta el Wegelin ujra hivatalát. Archidiakonus, majd 1633-ban a Szent Lélek templom lelkésze lett. De ez a második hivataloskodása is rövid életü volt, mert a nördlingeni csata után a visszaállitási rendeletet ujra alkalmazták. 1635-ben hagyta el végleg Augsburgot.

Egy ideig bolyongott, majd Pozsonyban talált méltó állást, mint első lelkész és a kontubernium esperese. 1635 szeptember 17.-én hivták meg ide (L. a "Verzaichnis"-t 1640-ről a gyülekezet kézirattárában.). Itt sem működött sokáig, mert 1640 szeptember 14.-én meghalt, miután kevéssel halála előtt a theológia doktorává nevezték ki.

Első neje Zunisch Anna Erzsébet volt, kitől 1637 augusztus 14.-én itt Zsigmond nevű fiát keresztelték. 1640 január 23.-án özv. Reinbergnét, szül. Pauer Erzsébetet vette nőül.

Wegelin nagytudományu ember volt, igazán és igazat hivő. Ezt bizonyitja 1638-ban mondott templomavató beszéde, mely az avató ünnep részletes leirásával együtt nyomtatásban is megjelent: "Sermo dedicationis" cimmel, Pozsony 1640; ezt bizonyitják déli Németországban sokat használt imádságos könyvei, először Augsburgban 1635, azután "Ágostai imádságos könyv" cimmel Nürnbergben 1648-ban és még több kiadásban; (Az első kiadás szép példánya van a liceumi könyvtár theológiai osztályában.) "Hand-, Land- und Standbüchlein", Nürnberg 1637. Halála után összegyüjtött munkái "Imádságok és énekek" ("Gebete und Lieder") cimmel jelentek meg Nürnbergben 1660-ban.

Ha e munkák nem is sorolhatók a gazdag aszketikus lutheri irodalom első rangu termékei közé, mégis arról tanuskodnak, hogy az orthodoxia ebben a korban is élt és éreztette áldásos hatását. Hű ragaszkodása a tiszta evangéliomi tanitáshoz megmentette az egyházat az ábrándos elméletek bontó hatásától; az egyházi szokások kegyeletes megőrzésével az egész nép életföltételévé tette a keresztyénséget; kenetes építő iratai voltak és még ma is sok lélek számára vezérlő igék a mennyek országa felé. Igy Wegelin munkái is.

Különösen vallásos költményei, melyeket imádságai között adott ki, így a menybemenetelről irt pompás éneke, mely 1659-ben a hannoveri énekeskönyvben is megjelent és onnan egyházunk minden jó énekeskönyvében megtalálható. Ez a dal, melyben a jámbor lélek vigasztaló életerőt talál, (L. Koch; "Geschichte des Kirchenliedes" VIII. k. 98. és köv. I.) a pozsonyi német énekeskönyvben 120. szám alatt található. Van itt még Wegelinnek két dala, a 464. és 533. szám alatt.

Wegelin a pozsonyi evangelikus gyülekezetnek a külföldön legismertebb lelkésze. Emléke nálunk se menjen feledésbe. (L. Goedeke: "Grundriss zur Gesch. d. deutschen Dichtung", 2. kiad. III. k. 161. és köv. L; Koch; "Gesch. d. Kirchenliedes", 3. kiad. III. k. 159. és köv. 1.; Beck: "Die relig. Volkslitteratur", Gotha 1891, III. és köv. 1.; Rein: "Das gesamte Augsb. evang. Ministerium in Bildern und Schriften", Augsburg I?49; ez utóbbi müből vettem Wegelinnek itt közölt képét.)

         Képek
 
 
Wegelin Józsua
         Társoldalak
 
  Aulber János Kristóf
Beer Frigyes Vilmos
Bél Mátyás
Biermann Károly Sámuel
Bőhm Kristóf
Brehmer András
Crudy Dániel
Dobai György Sámuel
Ebner Gusztáv
Eckhardt Bertalan
Freytag Viktor Rudolf
Fürst János
Geduly Lajos Gábor
Geyer János
Glatz István Henrik
Gleichgrosz György Ferdinánd
Götz András
Grosz (Grosch) András
Heuchelin János György
Heuchelin Simon
Homberger Elizeus
Jarius Vilmos József
Jentsch János
Kéler Zigmond
Keller János Bernát
Klein Mihály
Klesch János Kristóf
Knepel Joakim
Krumbholtz Keresztély
Lader János
Marth János Mátyás
Matern Kristóf Márton
Mirus (Miersch) János Keresztély
Müller György
Ogger Sámuel
Pihringer Keresztély
Prőhle Henrik
Raabe Károly Ágost
Rackwitz Károly
Rázga Pál
Reiser Antal
Reusz András
Ribiny János
Schmidt Dániel
Schmidt Károly Jenő
Schnaderbach György Frigyes
Segner Ádám
Serpilius Sámuel Vilmos
Siegel Ernő Ferdinánd
Stromszky Ferenc Sámuel
Stumpf János
Sutorius Bálint
Tettelbach Ádám
Titius Gottfried
Titius Dávid
Tremmel János Keresztély
Trentschensky Ferenc
Vibeg János
Vollgnad Gáspár
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf


Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Wegelin Józsua

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster
A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.