Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Brehmer András
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Brehmer András

BREHMER ANDRÁS magiszter Brandenburgból származott. Atyja Brehmer János wiesenburgi lelkész, anyja szül. Ölschläger Mária. Valószinüleg 1666-ban született, 1672-ben Belzigbe került, hol atyja ez időtől fogva lelkész volt. Hogyan végezte tanulmányait, az bizonytalan, csak azt tudjuk, hogy 1693 október 16.-án Wittenbergában magiszterré lett. (A wittenbergai egyetem magiszter-könyve (a hallei egyetemi könyvtárb.))

Mint brandenburgi tábori pap került Magyarországba. A pozsonyi gyülekezetben ez időtájt a Krumbholtz-féle zavarok és a Vibeg-Gleichgrosz dolgok utóbajai éreztették hatásukat és azt határozták, hogy Vibeg mellé két rendes lelkészt hivnak meg, de Gleichgrosz magisztert is megtartják adjunktusnak. Ennek a határozatnak következtében hívták meg Brehmert, ki ekkor csapatával Szobotisztnál állt, 1697 március 30.-án próbaprédikációra a húsvéti ünnepek alatt.

Április hatodikán érkezett Brehmer Pozsonyba és háromszor egymásután szónokolt. Megválasztották és július 14.-én hivatalba lépett (1697 július 4.-éről kelt levele, melyben kijelenti, hogy a gyülekezet meghivását elfogadja, a pozsonyi gyülekezet kézirattárában, a Jeszenák-kötet "Acta ecclesiastica antiqua"-i között (442. sz. 307. l.)) Tulajdonképen Krumbholtz hivatali utóda volt.

1698 július 15.-én nőül vette Ernyei Miklós bazini városi tanácsos leányát, Eleonórát, kivel boldog, gyermektelen házasságban élt. Hosszu betegség után 1704 szeptember 18.-án halt meg és igy alig töltött 7 esztendőt a gyülekezet szolgálatában. Özvegyét később Creutzberg Henrik Gyula császári kapitány vette nőül.

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Brehmer András

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.