Crudy Dániel
Crudy Dániel
|
CRUDY DÁNIEL nemes Családból született 1735 október 25.-én, Zólyomban. Atyja, János, szabómester volt, anyja a dedinai Burján családból származott és igen vallásos nő volt. Crudy kezdetben szülővárosa róm. kath. iskolájába járt, azonban mivel minisztrálásra akarták kényszeríteni, az osztrolukai evangélikus iskolába adták. 1746-ban Körmöcre ment német szóra, 1749-ben Osgyánba, hogy magyarul tanuljon. Mindkét helyen különben a tudományokban is jól haladt. 1751-ben Pozsonyba ment, hol a Jeszenák-féle konviktusba vették föl. 1756 szeptemberében Wittenbergába akart menni, a hétéves háboru zavarai miatt azonban inkább Altorfba ment. Mikor a háboru vihara lecsillapodott 1758-ban Jénába, (Igy Serpiliusnál 100. 1. - Haan, Jéna hungarica. 69. 1. 1956-ban említi.) 1759-ben Lipcsébe ment; itt majdnem a poroszok kezébe került. Egy ideig Halleban is tartózkodott, de visszatért Altorfba, innen kereste fől Erlangent is. 1759-ben haza indult, de a poroszok elfogták és szolgálatra kényszerítették. Ebből a kellemetlen helyzetből merész szökéssel szabadult meg.
Midőn szerencsésen hazaért, azonnal meghivták a hontmegyei Cseribe és augusztus első napjaiban avatta fől Fridely szuperintendens. Négy évvel később Besztercebánya hívta meg. Itt a római egyház részéről sok ellenségeskedésnek volt kitéve, de gyülekezete szeretetét mindig jobban megnyerte. 1782 március 15.-én választották meg Pozsonyban és állását május 14.-én foglalta el. Itt is nagyrabecsülték. Esperes lett és részt vett 1791-ben a pesti zsinaton. Tizenegy évvel később, 1802 január harmadikán a dunáninneni kerület szuperintendensévé választották. Mint főpásztor 1803-ban gyülekezeteiben "canonica visitatio"-ra indult, de ez ellen a besztercebányai püspök tiltakozott. Crudy meg tudta védelmezni jogát. 1815 november 4.-én lemondott állásáról és ez év december 18.-án meghalt.
Crudy háromszor nősült. Első neje, szül. Klicska Katalin, házasságuk első évében meghalt. Második neje pozsonyi nő volt, Rössler Mária Teréz, harmadik neje hivatali elődjének leánya, Klein Éva Rozina. Tizenhárom gyermeke közül csak két fia és három lánya élte túl.
Különösen ez egyháztörténelem és egyházjog terén volt szakember. Ez utóbbi körből való munkáját kéziratban hagyta hátra. ("Jus ecclesiasticum consuetudinarum evangelicorum in Hungaria" és "Tentamen iuris ecclesiastici evangelicorm utriusque confessionis in Hungaria seu complexus legum ecclesiasticorum" a pozsonyi gyülekezet kézirattárában 342-49. szám alatt van.)
A pozsonyi gyülekezet racionalisztikus énekeskönyvének összeállításában vezető szerepet vitt s ezért ezt a munkát rendesen Crudy-féle énekeskönyvnek is szokták nevezni. Milyen általánosan és nagyon becsülték Crudyt, mutatják a fölötte mondott és nyomtatásban is megjelent halotti beszédek. Megjelentek Weber S. P. és fia kiadásában, Pozsonyban 1816-ban. A beszédeket mondták: Wölfel Sámuel modori pap, Tremmel János Keresztély és Stanislaides Dániel rektor (latinul). A függelékben van Grosz János tanár sirató költeménye.
|