Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk)
A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története
Vollgnad Gáspár
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Vollgnad Gáspár

VOLLGNAD GÁSPÁR magiszter 1577 július 28.-án született a szászországi Eilenburgban, (Az eilenburgi Szt. Miklós templom anyakönyve.) hol atyja, Vollgnad Gáspár, diakonus volt; anyját Annának hivták. Mint a választó fejedelem alumnusa és ösztöndijasa 1591-től 1594-ig Grimmában, azután Wittenbergában tanult, ahol magiszterré lett. 1599 óta szász tábori pap (L. "Jahrb. d. Gesellsch. f. d. Gesch. d. Protestantismus in Ö." 15. évf. 185. 1. 1.) és igy került Magyarországba. Pozsonyban csak két évig volt lelkész. 1613-tól 15-ig. Közben egyszer (1614 nyarán) Szászországban járt. (L. "Jahrb. d. Gesellsch. f. d. Gesch. d. Protestantismus in Ö." 15. évf. 185. 1. 1.) Jó bizonyitvánnyal, (Az 1615 április 10.-én kiállitott bizonyitvány Pozsony város feljegyzéseiben.) utiköltséggel és 30 tallér végkielégitéssel (Pozsony város Protocollum actionaleja 1615 április 14.) hagyta el 1615 áprilisében Pozsonyt.

Először feleségének örökségi ügyében a thurgaui Frauenfeldbe utazott, (Az erre vonatkozó meghatalmazás 1615 április 13-iki kelttel Pozsony város feljegyzéseiben - Vollgnad napa, szül. Cammerer Orsolya, másodizben Morickgshofer János Henrik, frauenfeldi emberhez ment nőül, azért kellett az örökséget itt átvenni.) de azután úgy látszik Ausztriába ment. Felesége, Margit, ugyanis Hőnig Dániel schremsi aranyműves és cimermetsző leánya volt s valószinü, hogy Vollgnad nejének hazáját kereste föl. Állitólag Ausztriában lelkész is volt.

A harminc éves háboru kitörése után Szászországba, Drezdába, utazott, hol 1620-ban I. János György választó fejedelemhez benyujtott emlékiratára tekintélyes kegydijat utalványoztak neki: 1628-ban Hohenleinaban lett lelkész, de ezt 1631-ben, vejének, Schellenberg Gáspárnak behlitzi állásával elcserélte. 1632-ben nyugalomba vonult és 1637 augusztus 19.-én meghalt Eilenburgban. (Eilenburgi Szent Miklós templom anyakönyve.) Családjáról nincsen adatunk.

Nyomtatásban megjelent a 103. zsoltár alapján készült négy prédikációja az 1613-iki pestis megszünéséről, Lauingen 1614. Előttük és utánuk egy latin költemény. (Ezeket a költeményeket Klein egész terjedelmükben közli. L. Klein ,;Nachrichten" II. k. 525. és köv. I.) Ezt a könyvet Pozsony város tanácsának ajánlotta. (Vollgnadról I. még Klein mellett: Geiszler: "Chronik der Stadt Eilenburg und Umgebung". Delitzsch 1829, 194. 1. és Dietmann "Churs. Priesterschaft II. k. 876. I.)

Aulber János Kristóf
Weiszbeck János
Werner János Jakab
Wider András Kristóf

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Pozsony (Bratislava, Preßburg Sk) A Pozsonyi Ág. Hitv. Ev. Egyházközség Története Vollgnad Gáspár

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.