A szeretet és hűség ne hagyjon el téged...
A szeretet és hűség ne hagyjon el téged: kösd azokat a nyakadba, írd fel a szíved táblájára! Így találsz kedvességre és jóindulatra Istennél és embereknél. Bízzál az ÚRban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj! Minden utadon gondolj rá, és ő egyengetni fogja ösvényeidet. Ne tartsd bölcsnek önmagadat, féld az URat, és kerüld a rosszat! Gyógyulás lesz ez testednek, és felüdülés csontjaidnak. Tiszteld az URat vagyonodból és egész jövedelmed legjavából, akkor bőségesen megtelnek csűreid, és must árad sajtóidból. Péld 3,3-10.
Életprogram ez. Egy jó élet távlatát rajzolja elénk. Fontos azonban, hogy az ember tudatosan járjon ezen az úton. Kösd azokat nyakadba, írd fel szíved táblájára! Azaz; soha ne feledkezz meg róla! Szeretet és hűség – az élet koordinátarendszere. Kit szeretünk és kik szeretnek? Kihez vagy mihez vagyunk hűségesek? A szeretet jóindulat és odaadás. Jóindulat sz ismeretlenekhez, odaadás a körülöttünk élők iránt. Hűség a család, a szülőföld, az egyház iránt. Hűség önmagunkhoz, ami egyet jelent az őszinteséggel. Őszintén Isten előtt és őszintén a saját lelkiismeretünk előtt. John Donne angol költő írta: Légy hű magadhoz, mint napra éj, s ebből következik, hogy ál máshoz se leszel.
Így élni az Isten iránti feltétlen bizalomban lehet. Abban a bizonyosságban, hogy Ő hűséges hozzánk. Mindig ugyanúgy szeret, nem hagy el, nem fordít hátat sosem. Így talán sokszor ésszerűtlen döntéseket hozunk abban a bátorságban, hogy Isten tetszését leli merészségünkben. Hinnünk szabad, hogy a szeretet és hűség útján Isten jár előttünk. Egyengeti utunkat. Előre elkészíti a lehetőségeket, amiket megvalósíthatunk. Ez nagy öröm! Szárnyakat adhat odaadásunknak. Sokszor nem tudjuk mi a hasznos, mi az igazán jó, de igyekeznünk kell a rossznak érzett dolgok kerülésére. Ha Istent féljük és szeretjük, ösztönösen megérezzük a sötétséget és el tudjuk választani a világosságtól. Testi-lelki épségünk függ ettől. Ma sok testi és még több mentális betegség oka, hogy az ember a saját bölcsességére épít, ami utóbb bolondságnak bizonyul. Az egész emberi társadalom belefullad a saját gőgjének mocsarába. “Én tudom!” - mondja a gyermek. De mondhatja ezt egy felnőtt? Édesanyám egykori középikolai tanárának kedvenc mondása volt: Maga olyan buta, hogy még azt sem tudja, hogy nem tudja. Milyen jó volt egykor Jézus szavait úgy hallgatni a tanítványoknak, hogy tudatlanok vagyunk Istent illetően, Mester taníts minket! És Jézus eléjük élte Istent. Nem csak beszélt róla. Ésszerűtlennek tűnik az is, hogy anyagi javainkat áldozzuk Istennek, hétköznapokban a ránk szorulóknak. Ez is egyfajta lét-bátorság. Gyakorlati keresztyénség. Jézus mondja: Ha adományt adsz ne tudja a jobb kezed mit cselekszik a bal! Légy önfeledt, amikor adod magad és amikor adod, amid van. Így lesz az ember Isten gazdagságának közvetítője. Jézus is az volt.
Csepel, 2023. február 19.
|