Jézus: Én viszont azt mondom nektek, hogy egyáltalán ne esküdjetek ...Legyen a ti beszédetek: igen, igen, nem, nem; ami ezeknél több, a gonosztól van.
Jézus: Én viszont azt mondom nektek, hogy egyáltalán ne esküdjetek ...Legyen a ti beszédetek: igen, igen, nem, nem; ami ezeknél több, a gonosztól van. Mt 5, 34. 37.
Vannak hivatások, ahol mind a mai napig megkívánják az eskütételt: fegyveres testületek, egészségügyi dolgozók stb. Mi az eskü lényege? Az, hogy valaki arra tesz ígéretet, hogy a saját személyes érdekét félretéve, kész odaáldozni erejét, tehetségét, életét másokért. Ilyen értelemben érdekes a házastársi eskü, amelyet egyébként kevés országban gyakorolnak. Mintha ez is arról szólna, hogy vőlegény és menyasszony kölcsönösen és tartósan odaáldozzák magukat egymásért. Talán nem véletlen, hogy a Hegyi Beszédben éppen ez előtt a szakasz előtt van a válás tilalma. A magam részéről az esküt – Jézus szavait figyelembe véve – nem tartom önmagában helyesnek. Emberi gyarlóság, hogy az ígérteinket nem szoktuk megtartani. Változnak a körülmények és mi magunk is változunk ahhoz a pillanathoz képest, amikor az ígéretet tettük. Az ígéret megtartása nem emberi, hanem isteni vonás. Isten megtartja ígéreteit, mert ura a szavának. Ez rólunk, emberekről nem mondható el. Nem is feltétlen rosszindulatból, gyávaságból vagy érdekből változtatjuk véleményünket, hanem gyakran belátásból, hogy egykor meggondolatlanul beszéltünk. Itt a gond! Jézus arra int, hogy kimondott szavunknak legyen súlya. Legyen átgondolt, mérlegelt az igen és a nem, hogy utóbb ne kelljen megbánnunk, és ne okozzunk vele csalódást másnak. Mivel érzelmeink és megfontolásunk csapongó, ezért szükségünk van egy etalonra, hogy szavainknak súlya legyen. Ez pedig Isten igéje, melyben útmutatást ad. Világos irányt és célt jelöl ki életünknek. Ha Isten igéjéhez tartjuk magunkat, akkor beszédünkben is igaz embereknek bizonyulunk. Amit ugyanis Isten igéje alapján mondunk, azt sosem kell utóbb megbánni vagy szégyellni. Egy alkalommal Jézus ezt mondta: Tévelyegtek, mivelhogy nem ismeritek sem az írásokat, sem az Istennek hatalmát. (Mk 12, 24) Először mindig szóban szoktunk eltévelyedni. Aztán jön a tett. Hogyan lehetséges tehát Jézus szavát megtartani, hogy az igen igen, a nem pedig nem legyen? Az Isten igéjének alapos ismeretében. A Szent Lélek megmondja, hogy mit kell mondanom, de csak akkor, ha ismerem az igét és kész vagyok annak engedelmeskedni. Az igaz beszéd tehát nem emberi elhatározás, nem becsület kérdése, hanem az igéhez való hűség.
Csepel, 2020. aug. 30.
|