És ha valaki valamit mond az embernek Fia ellen, megbocsáttatik annak; de annak, a ki a Szent Lélek ellen szól, az istenkáromlás, meg nem bocsáttatik. Lk 12,10
Mit jelent az, hogy a Szent Lélek ellen szólni? Ez nem külsőképpen történik. Belül a szív mélyén képes az ember elutasítóan viselkedni a kegyelem Lelkével szemben. Isten jó. Jót ad. Soha nem rosszat. Ha az ember mégis rossznak tartja, akkor sajátmagát zárja ki. Többféle hitetlenség van.
Az első természetes, velünk született gyarlóság: Az ember nem tud hinni, kételkedik. Ez az ősi bűn miatt van, amit átörökít egyik nemzedék a másikra – Ádám és Éva bűne. Ez a hitetlenség meg tud gyógyulni a keresztről szóló ige és a Szent Lélek vigasztalása által.
A második: Az ember nem akar hinni, bár megértette az evangéliumot. Ilyen is van, amikor valaki nyíltan ellene szegül Jézus Krisztusnak és megveti a kegyelmet. Jobban szereti a maga életét, önmagát és a bűnt annál, hogy megalázkodjon Isten Fia előtt és elfogadja bocsánatát, és az új életet. Ez a hitetlenség is gyógyítható, mert Isten kitartó szeretete át tudja törni az emberi büszkeség és dacosság falát.
A harmadik – amiről Jézus beszél – már nehezebben megfogalmazható, de valami olyan lelkiállapotot jelent, amikor valaki akar már hinni, de nem tud. Valahogy átesett egy olyan holtponton, amikor még el tudta fogadni a kegyelmet. Többé már nem tud megbocsátani önmagának és ezáltal az Istennek sem, akit hibáztat mindenért. Bibliai példákat állíthatunk: Ézsaut, aki nem találta meg a megbánás helyét, noha könnyhullatással kereste azt az áldást. Sault. És az Úrnak Lelke eltávozott Saultól, és gonosz lélek kezdte gyötörni őt, mely az Úrtól küldetett. 1Sám 16,14 Júdást, aki végül az öngyilkosságba vetette magát. Tartok tőle, hogy az élet rajtuk kívül még számtalan példát produkált. Ha valami közöset keresünk ezekben az emberekben, akkor talán azt nem látták meg időben, hogy mennyire Isten kegyelmén múlik minden. Valami olyan autonómiát feltételeztek, mintha az ember önmagában is megállhatna és már nem volt alkalmuk tanulni a hibájukból. Madách Ember tragédiájában, amikor az ember az ördög vezetése alá adja magát, így szól az Isten: Elhagylak én is, lásd mit érsz magadban. Ádám végül nem tér meg a dráma végén. Csak a földi jövő – Éva gyermeket vár – ígérete tartja őt vissza az öngyilkosságtól. Ezzel nyitva marad az emberiség előtt mindkét út. A megtérés és a megkeményedés útja is. - Hogy kivel mi történik, az már titok. Komoly dolog ez.
2020. május. 31.
|